Rapsodii de Toamnă în Ținutul Neamțului

Secţia Arte, Multimedia „Victor Brauner’“ din cadrul Bibliotecii Judeţene „G. T. Kirileanu“ Neamţ, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Bălțătești, Şcoala Gimnazială nr.3 Piatra Neamţ, Colegiul Naţional Pedagogic „Gheorghe Asachi“ Piatra Neamţ, Școala Gimnazială Piatra Șoimului, Şcoala Gimnazială „Prof. Mihai Emilian Mancaş“ Dobreni, Şcoala Gimnazială nr.1 Zăneşti, Școala Gimnazială „Gheorghe Săvinescu“ Crăcăoani, Școala Gimnazială nr.1 Dochia, Școala Gimnazială „Dumitru Almaș“ Negrești și Școala Gimnazială Bodești organizează expoziţia de arte vizuale „Rapsodii de toamnă în Ținutul Neamțului“, în perioada 15-30 noiembrie 2023.

     Lucrările expuse, realizate de elevi ai instituţiilor sus-menţionate, redau viziunea participanților asupra temei alese, „Rapsodii de toamnă în Ținutul Neamțului“. Operele picturale pot fi admirate de public în Spaţiul Expoziţional Parter, Corp A, la sediul central al Bibliotecii Judeţene ’’G. T. Kirileanu’’ Neamţ.

     Vernisajul expoziţiei colective de pictură „Rapsodii de Toamnă în Ținutul Neamțului“ întregit de un minirecital de poezie şi de un miniconcert folk, a avut loc vineri 17 noiembrie 2023, ora 15.00, la Biblioteca Judeţeană ’’G. T. Kirileanu’’ Neamţ.

     Coordonatorii proiectului sunt prof. dr. Ionela Chiru, prof. Dr. Laurențiu Dimișcă și prof drd. Valentina Chirvase.

Share This:

Comments are closed.